Jak vám přirozené kojení dokáže pomoci

Přirozená pozice na těle matky má terapeutické účinky

Co to je přirozené kojení je vysvětleno tady. O reflexech, které dítě umí a chce při kojení zapojit mluvíme v tomto článku.

Hned na začátek je dobré říct, že pokud kojení normálně funguje, nic vás netrápí, dítě i vy jste spokojení, pak není důvod cokoli měnit a je úplně jedno jestli kojíte ve stoje na hlavě nebo v leže v posteli.

Ale co když se skutečně objeví nesnáze? Co když mám s kojením skutečně problém a potřebuji ho řešit? Jak mi pomůže přirozená pozice na těle matky?

K tomu, aby kojení "šlapalo" tak jak má, aby pro vás oba bylo radostí nestačí jen nějaká pozice nebo poloha - žádná poloha u kojení vám jen tak, sama o sobě nezaručí, že kojení bude "v pohodě". K tomu je potřeba i hodně, hodně fyzického kontaktu s vaším miminkem, potom ještě víc kontaktu a k tomu trpělivost, klid, čas, odhodlání, ochota naplňovat potřeby svého miminka komplexně, všechny a samozřejmě také podpora z vašeho okolí.

Přirozená pozice na vašem těle zajistí miminku ideální podmínky k tomu, aby se v klidu a pohodě kojilo a také v této pozici budete moci čerpat maximum vzájemného kontaktu. A tady můžeme v klidu prohlásit, že toto mu žádná jiná z různých pozic u kojení nenabízí a nezajistí.

Přirozená pozice na vašem těle dává dítěti i vám maximum kontaktu. Doslova vás na sebe přilepí největší možnou plochou těla (podívejte se na fotky, jak jsou děti na svých mámách nalepené břichem, hrudníkem, rukama i nohama). Fyzický kontakt s matkou dává dítěti pocit bezpečí, tepla a pohodlí a výživa je na hrudi matky stále v dosahu a dostupná. Během šestinedělí si s miminkem dopřávejte neomezeně kontaktu "kůže na kůži". Je to způsob jak svému děťátku dát maximálně najevo "jsem tu pro tebe ať se děje co se děje". Asi vás napadá, ale co když mám i starší děti, nemůžu celé dny ležet s miminkem kůže na kůži. To máte pravdu, tady přichází na řadu šátek či nosítko - uvolní vám ruce i nohy, a zároveň vám a vašemu miminku umožní být stále spolu. Kontakt kůže na kůži je také zásadně ovlivňuje tvorbu oxytocinu (o tom jak je oxytocin při kojení důležitý a co všechno se děje pod jeho vlivem se dočtete v připravovaném samostatném článku), touhu dítěte přisávat se a také tvorbu mléka. Ovlivňuje nás natolik, že i děti, které zdánlivě o kojení nejeví zájem se po pár desítkách minut (někdy to trvá i pár hodin, každé miminko potřebuje jinak dlouhý čas) začínají pokoušet o přisátí (všechny bez výjimky, i malé, předčasně narozené děti) a ženám, které měly mnohdy pocit, že žádné mléko nemají, se začne mléko spouštět z prsou samovolně.

Kontinuální fyzický kontakt s miminkem, nejlépe kůže na kůži (alespoň ze začátku), je to základní, co vás dovede k pohodovému kojení, které si budete oba užívat.

Kontakt je zásadní pro jakékoli řešení nesnází s kojením.
Když jsme přemýšleli jak tuhle sekci stránek uchopit napadlo nás zamyslet se nad tím, na co se ženy (a někdy i jejich partneři) ptají nejčastěji v souvislosti s přirozeným kojením. A vyvstala nám jedna, naprosto zásadní otázka, která padne v různých obměnách téměř pokaždé.

Pro koho je tento způsob kojení vhodný?

Úplně pro všechny. Jak už se píše v úvodu, přirozené kojení je kojení pomocí samopřisátí. To může být trochu matoucí, hlavně v případě, že vám v porodnici nebylo umožněno zažít a prožít společně to úplně první přisátí vašeho miminka jako samopřisátí, prostě v případě, že vaše miminko se nepřisálo samo, ale bylo k prsu přiloženo (pravděpodobně někým z nemocničního personálu). Možná vás to mrzí a možná vám je z toho i trochu smutno, ale neznamená to, že nemůžete samopřisátí zažít i doma, společně, o něco později. Přirozená pozice na těle matky vytvoří ideální podmínky pro kojení a je jedno zda máte maličké, předčasně narozené miminko nebo už tříměsíční děťátko, které se nikdy v přirozené pozici nekojilo.

Přirozená pozice na těle matky je velmi dobrá pro nedonošené děti. Zajímavé je, že nedonošené děti mají reflexivní chování mnohem silnější než děti donošené, narozené v termínu. Skutečně je to tak, přestože od lékařů mnoho matek nedonošených dětí slyší věty "ještě je moc slabý, aby se přisál". Není slabý, ani líný, ani moc malý, jen potřebuje více trpělivosti a času. Nedonošené děti se "klokánkují" v přirozené pozici na těle matky, ale málokdy nás napadne, že by se takto mohly i velmi dobře kojit - mají maximum kontaktu (což je potřeba, zvlášť pro nedonošená miminka), mohou se tak dobře a ve svém tempu přisávat, vzpřímenější pozice u kojení udrží děťátko déle aktivní a ono tak může vypít více mléka.

Trápí vaše miminko bolení bříška, prdíky? Začnu tím, jak se běžně bolavé bříško u miminek řeší. Většinou dostanete radu bříško masírovat a nahřívat. V přirozené pozici je miminko lehce vzpřímeno, má bříško opřené o vás (jak moc si podložíte záda je na vás - pro reflux platí, že čím více si záda podložíte tím lépe). Vy ho svým tělem hřejete a tím jak dýcháte a i vaše břicho se lehce pohybuje velmi jemně masírujete. Zároveň přirozená pozice vlastně nutí děťátko mít lehce zakloněnou hlavu, brada se tak uvolní, miminko dokáže otevřít pusinku na maximum a velmi dobře se přisaje, takže se omezí i případné polykání vzduchu. Spojeno s tím, že sání jako takové rozhýbává střeva je to perfektní kombinace jak vašemu děťátku pomoct ke klidnějšímu kojení. Velmi často pomůže i bezplenková komunikační metoda - hodně bolení bříška je způsobeno tím, že děti chtějí vylučovat bez plenky (a i dospělého bolí břicho když nemůže jít dlouho na záchod). Ale bezplenkování jsou věnovány jiné weby - zmiňuji ho jen na okraj, že i to vám může s prdíky pomoct.

Máte doma malou Šípkovou Růženku? Prostě spáče, co sotva se přisaje usíná? Pije málo, protože usne moc rychle? Zkuste kojení v přirozené pozici a zároveň kůže na kůži. Kontakt kůže na kůži děti velmi jemně probouzí - zkuste to třeba i v případě, že svoje miminko potřebujete na kojení vzbudit, je to velmi jemný a citlivý způsob probouzení. Nemusíte zkoušet žádné lechtání, štípání a podobné věci, stačí dítě i sebe vysvléct, položit si miminko na holý hrudník a počkat - někdy pár minut, někdy třeba půl hodinky, ale buďte si jistí, že kontakt kůže na kůži vaše děťátko do půl hodinky probudí a bude to probuzení jemné a milé. Přirozená pozice v pololeže či spíše sedě pomáhá miminku zůstat bdělé dostatečně dlouho, aby se stihlo dobře a dost napít. Ale nemějte obavy, tato poloha zajistí dostatečně dlouhou aktivitu, ale na druhou stranu, když bude mít děťátko dost, úplně klidně usne i u kojení v přirozené pozici na vašem těle. Ale stále pamatujte, že každé dítě je jiné a potřebuje jinak dlouhý čas. Funguje to i když spolu nebudete kůže na kůži, ale pokud se ze začátku ke kojení i svléknete, bude to ještě lepší.

Narodila se vám dvojčátka? Pak je pro vás přirozené kojení hračka. Je vlastně stejné jako klokánkování a vy v přirozené pozici na svém těle obě děti dobře udržíte a když si ruce podložíte polštáři, můžete i v klidu usnout, protože se budete moci skutečně uvolnit, děti z vás nikam nesjedou.

Máte miminko, které se ne a ne přisát? Budete potřebovat hodně trpělivosti a důvěry v sebe i svoje miminko. A hodně podpory. Dejte mu maximum kontaktu, nejlépe kůže na kůži. Pokud pláče, jemně ho tište a šeptejte mu do ouška, že to spolu zvládnete. Dívejte se, jak se miminko při snaze se přisát chová a vnímejte jak moc se snaží, povzbuzujte ho, důvěřujte mu, že to zvládne - ono to zvládne, jen možná ne tak rychle jak bychom si představovali. Pokud vám někdo někde nakukal, že vaše prsa jsou jakýmkoli způsobem "nevhodná" ke kojení vašeho děťátka (jsou malá, velká, mají malé-velké bradavky, jsou placatá, hranatá, puntíkatá a já nevím jaká ještě) a proto mu nejde se přisát, věřte, že to není pravda. Není, vaše prsa, ať jsou jakákoli, jsou naprosto perfektní právě pro to vaše děťátko.  Vaše miminko je také perfektní a dokonalé, takže perfektně schopné se s vaší podporou a důvěrou přisát.