Jak na to

Děkujeme Maje a Aničce za poskytnutí fotek k  úpravě a svolení ke zveřejnění.

Prosím pamatujte, že na obrázcích je jen jedna z možností, jak kojit v přirozené pozici. Vybrali a nafotili jsme pro vás tu nejčastější a nejběžnější variantu jak to může vypadat a z praxe víme, že tento postup se v začátku osvědčuje nejvíc - vy máte situaci pod kontrolou (to je důležité například v případech, kdy je pro vás kojení bolestivé) a miminko má zároveň volnost uvelebit se na vašem hrudníku a břiše jak je mu pohodlné. Další všemožné varianty jak to může vypadat najdete v naší fotogalerii. A věřte, že velmi brzy si s vaším děťátkem najdete právě tu vaši přirozenou pozici, tu která bude jen a jen vám na míru.

Pohodlně si sedněte, opřete si záda, pokud jste v posteli podložte si záda. Položte si miminko na hrudník, břicho na břicho. Vaše děťátko zřejmě začíná hýbat rukama a nohama, hledá stabilitu a pohodlí. Možná už i zvedá hlavu a klove do vašeho hrudníku.
Pomalu miminko spouštějte k prsu. Možná ho budete muset posunout víc na bok. Většina dětí si nakonec zadeček opře o stehno mámy, leží na mamince rozplácnuté na bříšku a nožky volně spustí okolo máminy nohy.

Spouštějte miminko pomaličku dolů. Pomáhejte mu podle vašeho pocitu a jeho pohybů. Podpírejte kde je potřeba.

Miminko už cítí, že je blízko a začíná hledat a otvírat pusinku. Posouvejte ho na bok směrem k prsu a zároveň, pokud je ještě příliš vysoko, dolů.
Děťátko už má doširoka otevřenou pusu a chce se přisát. Jeho máma mu pomůže ještě trošku k boku. Ruce miminka jsou volně opřeny o maminku. Celé bříško a hrudník se opírá o tělo mámy a zadeček je opřený o stehno mámy. Zaklání hlavu, aby se mu lépe přisávalo.
Malé pootočení hlavou a už se kojí. 

Miminko ještě trošku víc zaklání hlavičku - uvolňuje si tak nos, aby mohlo volně dýchat a pak už jen v klidu a pohodě pije.

Uvolněte se, miminko většinou stačí podpírat jen jednou rukou a teď si už oba můžete užívat klidné a pohodové kojení.